Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wlkp.
ul. Kazimierza Wielkiego 65, Gorzów Wlkp.
-
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
Budynek Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. usytuowany jest na Osiedlu Piaski w Gorzowie Wlkp. przy ul Kazimierza Wielkiego 65. Składa się z budynku administracyjnego 5-cio kondygnacyjnego i parterowego budynku konferencyjno-socjalnego (połączonego łącznikiem z budynkiem administracyjnym). Budynek graniczy od strony wschodniej z ul. Kazimierza Wielkiego, od strony południowej z terenami ul. Kukuczki, od strony zachodniej z terenami należącymi do Stowarzyszenia Przyjaciół Kształcenia i Wychowania Młodzieży oraz Społecznego Stowarzyszenia Edukacji w Gorzowie Wlkp., zaś od strony północnej z pętlą tramwajową. Do Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego można dojechać samodzielnie drogą dojazdową od strony zachodniej obiektu lub środkami komunikacji publicznej. Łatwy dojazd możliwy jest (obecnie) linią autobusową komunikacji zastępczej T2 - przystanek: Piaski. Najbliższy przystanek komunikacji miejskiej znajdujący się w pobliżu to przystanek tramwajowy – odległość ok. 300 metrów. Najłatwiej dotrzeć do wejścia głównego budynku urzędu od strony ul. Kazimierza Wielkiego chodnikiem z kostki brukowej prowadzącym do budynku. Chodnik nie jest wyposażony w ścieżki naprowadzające dla niewidomych/słabowidzących.
Główne wejście do budynku posiada jeden stopień schodowy. Nie posiada podestu, podjazdu, pochylni, rampy lub platformy umożliwiającej osobom niepełnosprawnym wejście do budynku. Przed głównym wejściem nie ma bramy ani furtki.
Drzwi wejściowe (2 skrzydłowe o szerokości 200 cm) do budynku są przystosowane do przejazdu wózka inwalidzkiego. Istnieje możliwość zapewnienia asysty przez pracowników Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego przy wejściu do budynku po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym - tel. 95 713 35 22.
Po wejściu do budynku po prawej stronie od wejścia głównego znajduje się portiernia obsługiwana przez służbę ochrony. W Lubuskim Urzędzie Celno-Skarbowym obowiązuje zasada, że pracownicy lub funkcjonariusze osobiście odbierają z portierni umówionych gości i klientów urzędu. Istnieje możliwość obsłużenia osoby niepełnosprawnej bezpośrednio w holu budynku.
Dalsze przejście zabezpieczone jest drzwiami (2 skrzydłowymi o szerokości 190 cm) z kontrolą dostępu przez służbę ochrony, przez które może przejechać osoba na wózku do holu.
- Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.
Na piętra prowadzą schody o szerokości 100 cm. Wewnątrz budynku brak jest jakiejkolwiek urządzeń lub windy umożliwiającej osobie niepełnosprawnej przemieszczenie się na piętra. Korytarze w budynku (na parterze i piętrach) mają szerokość 170 cm.
Toalety (od parteru do IV piętra) nie są przystosowane do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.
- Opis dostosowań, np. posiadanie pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a i oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. W budynku jest stanowisko z pętlą indukcyjną.
- Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Na terenie Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp., po drugiej stronie drogi dojazdowej (od strony ul. Kazimierza Wielkiego 65) funkcjonuje parking, na którym wydzielono i oznaczono 1 miejsce postojowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych (wjazd na parking i skorzystanie z możliwości parkowania na tym miejscu nie wymaga uprzedniego uzgodnienia).
-
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Do budynku można wejść z psem asystującym lub z psem przewodnikiem
Delegatura Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Rzepinie
Delegatura Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Rzepinie funkcjonuje w dwóch budynkach - przy ul. Dworcowej 5 (siedziba główna) i przy ul. Zachodniej 1.
-
ul. Dworcowa 5, Rzepin
- Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
Budynek główny siedziby Delegatury Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Rzepinie to obiekt wolnostojący, zlokalizowany na wyodrębnionej i częściowo ogrodzonej działce na skrzyżowaniu ulic Słubickiej i Dworcowej.
Budynek usytuowany jest przy drodze prowadzącej ulicą Dworcową bezpośrednio do dworca PKP, w pobliżu którego znajduje się również przystanek autobusowy. Odległość budynku od przystanków wynosi około 300 metrów. Do budynku prowadzi droga asfaltowa. Plac wokół budynku jest utwardzony, wykonany z kostek chodnikowych.
Przy schodach do wejścia głównego (powierzchnia schodów zabezpieczona przed poślizgiem) po prawej stronie znajduje się podjazd dla osób z niepełnosprawnością ruchową wyposażony w poręcz. Podjazd rozpoczyna się tuż przy miejscu parkingowym dla osób niepełnosprawnych.
Przed drzwiami głównymi, po lewej stronie znajduje się dwuelementowy domofon, umożliwiający kontakt z pracownikiem ochrony, bądź z dyżurnym koordynatorem. Pracownik ochrony bądź dyżurny koordynator uda się na miejsce wezwania i w razie potrzeby udzieli niezbędnej pomocy.
Wejście do budynku stanowią szerokie drzwi dwuskrzydłowe za którymi znajduje się niewielki wiatrołap połączony z holem głównym następnymi drzwiami dwuskrzydłowymi. Drzwi zapewniają swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim. Za drzwiami łączącymi wiatrołap z holem, zaraz po lewej stronie znajduje się oszklone pomieszczenie całodobowej ochrony budynku, u której można otrzymać niezbędne informacje dotyczące kontaktu z funkcjonariuszami bądź pracownikami urzędu.
- Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.
W budynku znajduje się winda, która umożliwia wjazd na wszystkie kondygnacje. W windzie zainstalowano komunikaty głosowe. Zastosowano wypukłe opisy przycisków.
W budynku korytarze o mają szerokość 190 cm, na ścianach zamontowane są uchwyty. Wejścia do poszczególnych pokoi bez progów.
Osoby na wózkach inwalidzkich mają ograniczoną możliwość poruszania się po obiekcie, gdyż zarówno do windy, toalet (żadna toaleta w budynku nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych) jak i do pomieszczeń na parterze prowadzą schody. Brak jest platformy przychodowej. Kontakt z funkcjonariuszami bądź pracownikami urzędu możliwy jest jedynie w wyznaczonym miejscu, w holu przy pomieszczeniu ochrony.
- Opis dostosowań, np. posiadanie pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
W obiekcie brak jest pętli indukcyjnych oraz oznaczeń w alfabecie Braille'a, oznaczeń kontrastowych czy w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Bezpośrednio przed wejściem do budynku, na wewnętrznym placu, na który prowadzi swobodny wjazd od ul. Dworcowej, znajduje się parking dla samochodów osobowych w tym, bezpośrednio przed wejściem głównym, wyróżnione kolorem niebieskim miejsce parkingowe dla osób niepełno sprawnych.
- Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Osoba niepełnosprawna może wejść do budynku i pomieszczeń z psem asystującym /przewodnikiem.
-
ul. Zachodnia 1, Rzepin
- Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
Dojazd do budynku przy ul. Zachodniej 1 jest możliwy tylko własnym środkiem transportu.Budynek przy ulicy Zachodniej usytuowany jest przy drodze wyjazdowej z Rzepina w kierunku Słubic. Przy drodze tej, około 150 metrów od budynku, przy ul. Słubickiej znajduje się najbliższy przystanek autobusowy. Jednocześnie około 250 metrów od budynku znajduje się dworzec kolejowy. Do budynku prowadzi droga asfaltowa. Plac wokół budynku jest utwardzony, wykonany z kostek chodnikowych.
Do budynku po lewej stronie od głównego wejścia znajduje się drugie wejście powszechnie użytkowane. Zarówno główne wejście jak i boczne nie posiadają podestu, podjazdu, pochylni, rampy lub platformy umożliwiającej osobom niepełnosprawnym dostanie się do budynku. Przed głównym wejściem nie ma bram ani furtek.
Do budynku wejścia głównego jak i bocznego prowadzą schody, umożliwiające dla osób z ograniczona możliwością ruchu dostęp do budynku:
liczba stopni równa 10,
szerokość stopnia co najmniej 0,35 m,
powierzchnia zabezpieczona przed poślizgiem,
posiada wygodny uchwyt - poręcz,
posiadają prosty „przewidywalny" kształt.
Drzwi wejściowe o szerokości 90 cm, wejście do przedsionka w którym znajduje się telefon umożliwiający kontakt z konkretną komórką/osobą. Wejście do budynku na zamek szyfrowy.
W budynku brak recepcji. Budynek otwierany/odkodowywany jest przez firmę ochroniarską rano o godz. 6:30 i zamykany o 15:30.
- Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.
Budynek jest jednopiętrowy. Na piętro prowadzą schody, wewnątrz budynku brak jakiejkolwiek urządzeń lub windy umożliwiającej osobie niepełnosprawnej przemieszczenie się na piętro.
W budynku korytarze mają szerokość powyżej 120 cm, powierzchnia podłogi jest antypoślizgowa, na ścianach zamontowane są uchwyty. Wejścia do poszczególnych pokoi bez progów.
W budynku brak jest oddzielnych pomieszczeń WC przystosowanych dla niepełnosprawnych.
- Opis dostosowań, np. posiadanie pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
Brak jest pętli indukcyjnych oraz oznaczeń w alfabecie Braille'a, oznaczeń kontrastowych czy w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Przed głównym wejściem do budynku, przy jezdni znajduje się parking z dobrze oznakowanym jednym miejscem dla osoby niepełnosprawnej (3,6 x 6).
- Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Delegatura Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Zielonej Górze
ul. Kostrzyńska 14, Zielona Góra
- Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
Siedziba Delegatury LUCS w Zielonej Górze mieści się na obrzeżach miasta w północno – zachodniej części. Z Trasą Północną łączy się prostopadle ulica Kostrzyńska, na której końcu po minięciu dwu przecznic, po prawej stronie znajduje się odgrodzony kompleks budynków urzędu z zewnętrznym parkingiem dla Interesantów. Ulica z nawierzchnią asfaltową, przy której znajdują się również utwardzone chodniki dla pieszych. W odległości ok 500 m. od urzędu przy tej samej ulicy znajduje się przystanek autobusowy komunikacji miejskiej.
Interesanci obsługiwani są w dwuskrzydłowym budynku „A", do którego wiodą dwa wejścia. Pierwsze wejście do budynku usytuowane jest od frontu, przed którym znajduje się parking dla samochodów osobowych, w tym oznaczone znakami pionowymi i poziomymi 2 miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych, zlokalizowane najbliżej wejścia.
Wejście umożliwia podjazd z barierkami dla wózków. Tuż za drzwiami w holu funkcjonuje całodobowo recepcja, w której pracownik ochrony służy niezbędnymi informacjami dla zainteresowanej osoby w zakresie umożliwienia kontaktu z funkcjonariuszami bądź pracownikami urzędu.
Drugie wejście do budynku bez żadnych stopni prowadzi od strony wewnętrznego placu dla samochodów osobowych i ciężarowych do tego samego holu z recepcją. Na placu tym znajdują się oznaczone znakami poziomymi i pionowymi 4 miejsca parkingowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych.
- Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.
Korytarz po prawej stronie od pierwszego wejścia prowadzi do sali odpraw oddziału celnego, do której wejście jest po lewej stronie, poprzedzone wyodrębnionym miejscem poczekalni. Przed salą po lewej stronie, znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. W przypadku potrzeby przemieszczenia się do biur, wezwany pracownik może zaprowadzić osobę do stref biurowych obu skrzydeł budynku.
Za recepcją po lewej stronie znajdują się drzwi z elektroniczną kontrolą dostępu, za którymi znajduje się winda osobowa.
Na 1 piętrze po przejściu w prawo od wyjścia z windy przez łącznik obu skrzydeł budynku, po prawej stronie znajduje się wyznaczona toaleta dla osób niepełnosprawnych. Po wyjściu z windy na 2 piętrze, przechodząc przez drzwi po lewej z elektroniczną kontrolą dostępu do korytarza, po prawej stronie znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. W toaletach jest możliwość uruchomienia systemu alarmowego powiadamiającego recepcję sygnałem świetlnym i dźwiękowym, oraz sygnalizacją przed wejściem do toalety.
Wewnątrz budynku drzwi bez progów umożliwiają swobodne przemieszczanie się wózkiem.
- Opis dostosowań, np. posiadanie pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
W budynku zastosowano komunikaty informacji głosowych w zakresie poruszania się windą osobową, wraz z możliwością zaalarmowania nieprawidłowego działania windy. Zastosowano wypukłe opisy przycisków. Brak zastosowanych systemów wspomagania słuchu.
- Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
j.w.
- Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Osoba niepełnosprawna może wejść do budynku i pomieszczeń z psem asystującym/ przewodnikiem.
- Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Brak możliwości dostępności tłumacza języka migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Delegatura Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Zielonej Górze
Oddział Celny w Olszynie, Trzebiel
Budynek Oddziału Celnego w Olszynie, Trzebiel (nr 27) znajduje się na terenie dawnego Terminalu Opraw Celnych w Olszynie (płyta południowa). Obiekt położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej DK18, która po modernizacjach ma uzyskać status autostrady. Najbliżej położoną skomunikowaną miejscowością jest Trzebiel, oddalony o ok 6 km. od terminalu . Budynek usytuowany jest na płycie betonowej. Zapewniony jest pełny dojazd do budynku, oraz dostępne są miejsca parkingowe. Przed budynkiem znajduje się utwardzony chodnik umożliwiający swobodne dojście do głównego wejścia. Na parterze budynku dyżuruje ochrona, która udziela również informacji i pomocy w dotarciu do poszczególnych komórek. Z uwagi na charakter zadań wykonywanych przez komórki usytuowane w budynku, oraz pełną informatyzację procesu obsługi zgłoszeń, bezpośredni kontakt z klientem zewnętrznym jest bardzo ograniczony.
Do budynku Oddziału Celnego w Olszynie prowadzą schody. Brak podjazdu dla wózków i innych urządzeń wspomagających osoby niepełnosprawne, brak dzwonka powiadamiającego o przybyciu osoby niepełnosprawnej.
W budynku brak windy i toalet dla osób niepełnosprawnych, pętli indukcyjnych oznaczeń w alfabecie Braille'a, oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.