Funkcjonariuszka SCS na szkoleniu z przeciwdziałania handlowi ludźmi

Funkcjonariuszka SCS na szkoleniu z przeciwdziałania handlowi ludźmi

Funkcjonariuszka SCS na szkoleniu z przeciwdziałania handlowi ludźmi

Telebim, na którym wyświetla się napis: Psychologia ofiar przestępstwa Handlu Ludźmi.
Plakat Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi. Ludzie to nie towar. Znak wojewoda lubuski. Napis: I miejsce w konkursie Wojewody Lubuskiego pt. Nie bądź ofiarą Handlu Ludźmi
  • Funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej (SCS) wzięła udział w szkoleniu z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi.
  • Szkolenie odbyło się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.  

Komisarz Sylwia Nowicka, ekspert Służby Celno-Skarbowej z Lubuskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gorzowie Wlkp.  brała udział w specjalistycznym szkoleniu dla przedstawicieli Wojewódzkich Zespołów ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. W ramach szkolenia omówiono m.in. podstawy prawne i wytyczne dlaWojewódzkich Zespołów ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, prawa osoby pokrzywdzonej oraz wsparcie dla ofiar. Przedstawiono także skalę przestępstwa związanego z handlem ludźmi a także proceder handlu ludźmi i mechanizm, jakim poddana jest ofiara współczesnego niewolnictwa.

Komisarz Sylwia Nowicka od 2014 r. jest członkiem powołanego przez Wojewodę Lubuskiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele różnych instytucji, takich jak: Policja, Prokuratura, Sąd, Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa, urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe (np. Fundacja La Strada) i inne instytucje rządowe oraz samorządowe.

Jak zgłaszać podejrzenie handlu ludźmi w województwie lubuskim?

Jeżeli podejrzewasz, że ktoś może być ofiarą handlu ludźmi, istnieje kilka możliwości zgłoszenia takiego przypadku:

  • Zgłoszenie do policji– telefonicznie lub bezpośrednio w najbliższym komisariacie.
  • Zgłoszenie do Straży Granicznej– zwłaszcza w przypadku podejrzenia, że osoba jest wykorzystywana do pracy przymusowej lub prostytucji w transporcie międzynarodowym.
  • Pomoc organizacji pozarządowych, takich jak Fundacja La Strada, która działa na rzecz osób dotkniętych handlem ludźmi.