- Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) realizuje projekt „Procedury bez barier".
- Urzędy skarbowe z woj. lubuskiego dostosowują wiele usług do osób ze szczególnymi potrzebami.
- „Procedury bez barier" to projekt Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) skierowany do administracji rządowej.
W projekcie „Procedury bez barier" w części dotyczącej dostosowania procedur do osób ze szczególnymi potrzebami uczestniczy 90 urzędów administracji rządowej z całego kraju, w tym z woj. lubuskiego: Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze oraz Urząd Skarbowy w Żarach. Dzisiaj oba urzędu podsumowały działania zrealizowane do tej pory w ramach projektu. Dodatkowo pracownicy Urzędu Skarbowego w Żarach zaprosili do urzędu przedstawicieli lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych współpracującymi na co dzień z osobami niedowidzącymi, niedosłyszącymi, poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, osobami starszymi, czy też z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Podczas spotkania pracownicy urzędu pokazali co do tej pory zrobili w ramach projektu. W tym: podjazd dla wózków, wydzielone miejsce parkingowe dla inwalidów, specjalne pomieszczenie z pętlą indukcyjną do obsługi osób niesłyszących i niedosłyszących. Zaprezentowali też stronę internetową Biuletynu Informacji Publicznej (BIP), z deklaracją dostępności i tekstem o działalności urzędu napisanym łatwym do przeczytania i zrozumienia językiem (ETR) dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
O projekcie
„Procedury bez barier" to pozakonkursowy projekt Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Jest on realizowany od lipca 2021 i ma potrwać do września 2023 r. Założeniem projektu jest by polskie urzędy były miejscem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich obywateli, bez względu na ich wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, stan zdrowia, czy też rodzaj niepełnosprawności. Po realizacji projektu „Procedury bez barier" opracowane produkty będą służyć nie tylko urzędom bezpośrednio objętym wsparciem. Procedury związane z obsługą i zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami będą mogły być wdrażane także w innych jednostkach, po dopasowaniu ich do indywidualnych potrzeb.
Dla kogo
Zgodnie z Ustawą z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami organy administracji publicznej są zobowiązane są do zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Osoba ze szczególnymi potrzebami to taka, która ma czasowo lub trwale naruszoną sprawność w zakresie percepcji lub mobilności oraz osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Osoby te w kontaktach z urzędami doświadczają licznych barier architektonicznych, informacyjno-komunikacyjnych i cyfrowych.