- Przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wzięli udział w obchodach 15-lecia Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.
- Uroczystość była okazją do spotkania zastępcy Szefa KAS Mariusza Gojnego z funkcjonariuszami Celno-Skarbowymi pracującymi w centrum i pracownikami Urzędu Skarbowego w Słubiach.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz z Polski i Niemiec, w tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca Szefa KAS Mariusz Gojny, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Adam Andrzejewski oraz naczelnik Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. Tomasz Wieczorek i zastępca naczelnika Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego insp. Rafał Lewaszow.
„W ciągu 15 lat swojej działalności Centrum udowodniło, że jest instytucją bardzo skuteczną. Nie miałoby to miejsca bez obecnych tu funkcjonariuszy, za co szczególnie im dziękuję. Formuła wspólnej pracy wielu służb obu państw granicznych przy wspólnym stole okazała się skuteczna nie tylko w rutynie dnia codziennego, ale również w sytuacji kryzysowej"
- powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca Szefa KAS Mariusz Gojny.
Uroczystość była też okazją do spotkania się zastępcy Szefa KAS z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, którzy na co dzień pełnią służbę w polsko-niemieckim centrum. W trakcie spotkania były poruszane tematy związane z budową nowego centrum w Słubicach oraz z kontrolą tzw. towarów wrażliwych przejeżdżających przez Polskę. Minister Mariusz Gojny razem z Dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Adamem Andrzejewskim spotkali się też z pracownikami Urzędu Skarbowego w Słubicach. Tematem rozmów były zadania związane z nowymi funkcjonalnościami dla komorników sądowych w ramach e-Urzędu Skarbowego.
Działalność centrum
Polsko- Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku rozpoczęło swoją działalność w 2007 roku, po przystąpieniu Polski do strefy Schengen i zniesienia kontroli granicznych. Jego głównym zadaniem było zapewnienie poczucia bezpieczeństwa obywatelom zamieszkujących strefę nadgraniczną w momencie otwarcia granic. W centrum zbierane są i wymieniane informacje dotyczące przestępczości transgranicznej. Tylko w ubiegłym roku takich informacji wymieniono ponad 20 tys. Centrum pełni służbę całodobowo, przez 7 dni w tygodniu.