Kolejna lubuska firma otrzymała świadectwo upoważnionego przedsiębiorcy AEOF – uproszczenia celne/bezpieczeństwo i ochrona. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze wręczył ten unijny certyfikat firmie TPV Displays Polska Sp. z o.o. Uroczyste wręczenie odbyło się w Gorzowie Wlkp.
Certyfikat AEO oraz pamiątkową statuetkę z rąk Bartosza Zbaraszczuka, Zastępcy Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz podinsp. Jacka Kozłowskiego, zastępcy naczelnika urzędu celno-skarbowego Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim odebrał Dyrektor Generalny gorzowskiej fabryki, p. Franz Jursa. W uroczystości ze strony przedsiębiorcy udział wzięli również p. Monika Materna, Starszy Specjalista ds. Celnych, p. Ryszard Wójcik – dyrektor Łańcucha Dostaw oraz p. Jakub Karbowiak, Kierownik Działu Transportu i Cła – osoby, które w procesie certyfikacji ściśle współpracowały z organem wydającym pozwolenie.
Upoważniony Przedsiębiorca (ang. Authorised Economic Operators – AEO), to przedsiębiorca, którego wiarygodność w kontekście operacji dotyczących spraw celnych uznawana jest przez całą Unię Europejską oraz państwa, które podpisały z UE porozumienia o wzajemnym uznawaniu statusu (m.in. Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone).
Status AEO uprawnia przedsiębiorcę do korzystania z przywilejów polegających m.in. na łatwiejszym dostępie do uproszczeń celnych i/lub ułatwień w zakresie kontroli związanej z bezpieczeństwem i ochroną. Z punktu widzenia organów celnych Unii, jednym z głównych celów przyznawania przedsiębiorcom statusu AEO jest wzmocnienie międzynarodowego łańcucha dostaw. Definicja łańcucha dostaw obejmuje proces od produkcji towarów przeznaczonych do wywozu po odbiór towaru przez importera znajdującego się w innym obszarze celnym – end-to-end, od początku do końca, z uwzględnieniem wszystkich partnerów handlowych wchodzących w jego skład: producent, eksporter, spedytor, prowadzący skład, agent celny, przewoźnik, importer.
Upoważniony Przedsiębiorca AEO oznacza wiarygodnego, zweryfikowanego i wypłacalnego partnera handlowego. Status AEO otrzymują przedsiębiorcy, których organizacja, infrastruktura, stosowane zabezpieczenia (fizyczne i systemów informatycznych) oraz sytuacja finansowa podlegały wnikliwemu audytowi organu wydającego certyfikat. Uzyskanie AEO jest więc nie tylko atrybutem wizerunkowym, ale też argumentem przyciągającym klientów – gwarantuje kontakt z pewnym i zaufanym kontrahentem oraz uproszczenie procedur celnych i handlowych.
Takiemu audytowi poddana została firma TPV Displays Polska Sp. z o.o. z Gorzowa Wlkp. – jeden z największych w Polsce producentów telewizorów LCD. Fabryka swoją działalność rozpoczęła w 2008 r., a już w 2015 osiągnęła rekordowy wynik 4 milionów telewizorów oraz ponad 2 miliony płyt PCB.
W chwili obecnej łączna powierzchnia fabryki to 100 tysięcy metrów kwadratowych, na której znajdują się części: produkcyjna, magazynowa i dystrybucyjna. Jest to jedna z największych firm województwa lubuskiego – w zależności od sezonu zatrudnia od 1400 do 2400 pracowników.
Obecnie w całej Polsce 940 przedsiębiorców legitymizuje się statusem upoważnionego przedsiębiorcy AEO (z czego jedna trzecia to posiadacze tzw. „pełnego" pozwolenia AEO – upoważniony przedsiębiorca w zakresie uproszczeń celnych/bezpieczeństwo i ochrona). Tym samym Polska plasuje się na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod kątem liczby wydanych certyfikatów AEO. Jest to już trzydziesty drugi certyfikat AEO przyznany przedsiębiorcy z województwa lubuskiego.